posts-17

مهمترین راه کارهای مهار بیماری کووید 19 چیست؟

دکتر مینو محرز، متخصص عفونی و عضو کمیته کشوری بیماری های عفونی وزارت بهداشت در مورد بیماری ناشی از کروناویروس جدید می گوید: مهمترین راه پیشگیری از این بیماری، رعایت اصول بهداشتی است.

ویروس کرونا 2019 هفتمین ویروس از خانواده ویروسهای کرونا است. بسیاری از اعضای این خانواده عامل سرماخوردگی کم علامت هستند. 2 عضو پر سر و صدای دیگر این گروه باعث 2 اپیدمی در سالهای قبل شده است. یکی ویروس سارس که در سال 2002 در خاور دور از خفاش به انسان منتقل شد و سپس بین انسانها انتشار یافت. این اپیدمی بعد از چند ماه با مرگ و میر حدوداً 10% کنترل شد. ویروس دیگر مرس بود که در سال 2019 در عربستان از خفاش به شتر و از شتر به انسان منتقل شد. این ویروس نیز البته با درصد مرگ و میر بالای حدود 35% بعد از مدتی کنترل شد.

اما آخرین عضو خانواده ویروس های کرونا در اواخر 2019 با انتقال از خفاش به انسان در ووهان چین باعث یک اپیدمی گسترده شد. البته این کرونا ویروس جدید یا 2019 ، با سارس و مرس چند فرق داشت. نکته اول اینکه میزان مرگ و میر آن بسیار کمتر و در حد 2 تا 3 درصد بود ولی نکته دوم که باعث پر سر و صدا شدن این ویروس شده، میزان انتشار بسیار بالای این ویروس ناشی از عمر بالای آن در خارج از بدن انسان روی سطوح و همچنین دوره نهفتگی طولانی این ویروس تا 14 روز است که ممکن است در این دوره علی رغم فقدان علامت در فرد مبتلا ، احتمال انتشار ویروس به سایر افراد وجود داشته باشد.

این ویروس به دنبال شروع سال نوی چینی و مسافرت گسترده چینی ها در  جهان، به صورت یک پاندمی جهانی در آمد. مهمترین راه انتشار این ویروس از طریق قطرک های تنفسی طی عسطه یا سرفه است. ویروسهای موجود در این قطرک ها در سطوح آلوده به این ترشحات، می توانند تا چندین روز افراد را به دنبال تماس با این سطوح بیمار کنند. بنابراین مهمترین راه کنترل بیماری، رعایت اصول بهداشتی است، که شامل سرفه کردن یا عسطه کردن درون دستمال یا داخل آرنج برای کاهش پخش قطرک تنفسی و عدم تماس دست آلوده به این ترشحات با صورت و همچنین شستشوی مکرر دستها با آب و صابون حداقل به مدت 20 ثانیه یا در صورت عدم دسترسی به آب استفاده از محلولهای حاوی الکل برای ضد عفونی کردن دستها می باشد.

مهمترین راه پیشگیری از بیماری ناشی از کروناویروس جدید، رعایت اصول درست عطسه و سرفه کردن و شستشوی مکرر دستها با آب و صابون است.

با توجه به نزدیکی ایام عید، خانم دکتر محرز توصیه می کنند تا حد امکان مسافرت یا خروج از منزل را کاهش دهیم و از دست دادن و روبوسی اجتناب کنیم. در صورت لزوم به خروج از منزل استفاده از ماسک به ویژه در مکانهای شلوغ و پر ازدحام ضروری است. همچنین در افراد بیمار و کم علامت توصیه به استراحت در منزل ، اکیداً توصیه می شود در صورت خروج از منزل برای کاهش خطر انتشار بیماری به سایر افراد باید از ماسک استفاده کنیم. هچنین در صورت تشدید علائم، مراجعه به بیمارستان الزامی است.

در نهایت ایشان ذکر می کنند برای استفاده از داروهای تقویت کننده سیستم ایمنی یا ترکیبات گیاهی طبع گرم، هیچ مستند علمی وجود نداشته و بهترین راه برای کنترل این اپیدمی حفظ آرامش و همکاری در رعایت اصول بهداشتی در جامعه است.  

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
مطالب مرتبط

 چرا استفاده از ماسك در شرايط فعلي ضروري است؟ (خبر)
 مشکلات روانپزشکی شایع در بین کادر درمان در بحران بیماری کووید19 (خبر)
 لزوم، کارایی و امکان درمان به صورت مجازی (خبر)
 بررسی عود بیماری یا عفونت مجدد با ویروس کرونای 2019 (خبر)
 چه افرادی در معرض خطر بیشتر برای ابتلا به بیماری کووید 19 ناشی از ویروس کرونا هستند؟ (خبر)
 بیماری کرونا ویروس 2019 یا کووید ١٩ (خبر)
 رمدسیویر در درمان بیماری کووید 19 (خبر)
 دگزامتازون در درمان بیماری کووید 19 (خبر)
 دکتر مرتضی غوغایی، متخصص داخلی، در مورد نحوه انتشار کرونا ویروس جدید می گوید: (خبر)
 ٧ افسانه درباره بیماری کوید١٩ (خبر)
 اگر به بيماری كوويد ١٩ مبتلا شديد، اما نياز به بستری در بيمارستان نداريد، چه اقداماتی بايد انجام دهيد؟ (خبر)