posts-17

شایع ترین راه برای انتشار ویروس کرونا چیست؟

دکتر مرتضی غوغایی، متخصص داخلی، در مورد نحوه انتشار کرونا ویروس جدید می گوید:

اطلاعات فعلی ما درباره نحوه انتشار کروناویروس٢٠١٩ عمدتا بر اساس شناخت ما از ویروس کرونای قدیمی است. بیماری کووید١٩ یک بیماری جدید است که نیاز به تحقیقات بیشتری در مورد نحوه انتشار و شدت بیماری در قسمت های مختلف بدن دارد. راه های انتشار شناخته شده این بیماری عبارتند از:

  • انتشار از فرد به فرد- کروناویروس ٢٠١٩ به طور عمده از یک فرد به فرد دیگر منتقل می شود. نحوه این انتشار در تماس های نزدیک افراد در فاصله کمتر از ١٨٠ سانتی متر یا از طریق قطرات تنفسی ایجاد شده توسط فرد بیمار حین عطسه یا سرفه است. این قطرات حاوی ویروس می توانند درون دهان یا بینی افراد مجاور بیمار قرار بگیرند یا از طریق هوای تنفس شده حین دم به ریه افراد دیگر منقل شود.
  • انتشار از طریق تماس با سطوح یا وسایل آلوده- یک راه دیگر برای انتشار بیماری، تماس سطوح یا وسایل آلوده به ویروس با دهان، بینی و احتمالا چشم سایر افراد است. علی رغم زنده ماندن زیاد ویروس تا چند روز در این سطوح، به نظر نمی رسد این راه روش اصلی انتشار بیماری باشد.

آیا ممکن است فرد بدون علامت، بیماری را منتقل کند؟

دکتر غوغایی در این مورد می گوید، بیشترین بیماری زایی یا انتقال بیماری توسط افراد علامت دار ایجاد می شود. البته ممکن است انتشار ویروس توسط افراد آلوده قبل از بروز علایم بیماری اتفاق افتد ولی این مساله قطعی نیست. سایر روشهای انتقال بیماری های عفونی مثل انتقال جنسی یا انتقال مدفوعی دهانی در حال حاضر و با شناخت فعلی، درباره کرونا ویروس جدید مطرح نمی باشد.

به نظر می رسد ویروس کرونای ٢٠١٩  به راحتی و به طور مداوم می تواند در جامعه پخش شود. این یعنی افراد بیمار در مناطق درگیر از زمان و نحوه آلوده شدن خود به ویروس اطلاعی ندارند.

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
مطالب مرتبط

 مشکلات روانپزشکی شایع در بین کادر درمان در بحران بیماری کووید19 (خبر)
 بررسی عود بیماری یا عفونت مجدد با ویروس کرونای 2019 (خبر)
 ٧ افسانه درباره بیماری کوید١٩ (خبر)
 چرا استفاده از ماسك در شرايط فعلي ضروري است؟ (خبر)
 در اپيدمي بيماري كويد -١٩ از ماسك استفاده بكنيم يا نه؟ (خبر)
 لزوم، کارایی و امکان درمان به صورت مجازی (خبر)
 چه افرادی در معرض خطر بیشتر برای ابتلا به بیماری کووید 19 ناشی از ویروس کرونا هستند؟ (خبر)
 رمدسیویر در درمان بیماری کووید 19 (خبر)
 دکتر مینو محرز، متخصص عفونی و عضو کمیته کشوری بیماری های عفونی وزارت بهداشت در مورد بیماری ناشی از کروناویروس جدید می گوید: مهمترین راه پیشگیری از این بیماری، رعایت اصول بهداشتی است. (خبر)
 خودمراقبتی زنان باردار در شرایط کرونا (خبر)
 بیماری کرونا ویروس 2019 یا کووید ١٩ (خبر)