posts-17

اقدامات لازم در منزل در بیمار مبتلا به کووید چیست؟

اگر به بيماری كوويد ١٩ مبتلا شديد، اما نياز به بستری در بيمارستان نداريد، چه اقداماتی بايد انجام دهيد؟

سركار خانم دكتر حدادی، متخصص عفونی و هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران، در این مورد می گوید:

با توجه به اینكه بیش از ٨٠ درصد مبتلایان به بیماری كووید، بی علامت یا كم علامت هستند، بعد از ویزیت پزشك، لزوم بستری در درصد كمی از بیماران وجود دارد. اما باید بدانید همچنان نیاز به یكسری مراقبتهای بهداشتی خواهید داشت. با رعایت این اصول ضمن تكمیل سیر درمانی خود، از انتشار بیماری به سایرین پیشگیری خواهید كرد.

ایزولاسیون یا جداسازی توصیه اول به شما در ١٤ روز بعد از شروع علائم است. بهتر است در اتاقی مجزا از سایر افراد خانواده با تهویه مناسب استراحت كنید. دفعات خروج را به حداقل برسانید. بهتر است از حمام و دستشویی مجزا استفاده كنید ولی در صورت عدم امكان، شستشوی مكرر سرویس ها با مواد شوینده مثل وایتكس رقیق شده ضرورت دارد. اگر اتاق مجزا برای جداسازی ندارید، ضمن استفاده دائم از ماسك باید فاصله حداقل ١ متر از سایرین را رعایت كنید. همچنین وجود تهویه مناسب منزل در این شرایط ضروری است.

تمیز كردن مكرر برخی قسمتها با استفاده مكرر مثل دستگیره های در، میز و نیمكت، كلیدها، كنترل تلویزیون، تلفن و... با مواد ضد عفونی كننده لازم است. ظروف غذای شما باید از سایرین مجزا بوده و جداگانه با آب و مایع ظرفشویی شسته شود. همچنین سینك ظرفشویی بعد از این شستشو باید مجددا شسته شود.

افرادی كه از شما مراقبت میكنند باید كاملا محدود باشند. این افراد باید سالم و بدون هیچ گونه بیماری زمینه ای باشند. در این افراد حین برخورد نزدیك با شما، استفاده از ماسك و دستكش الزامی است. هیچ فرد دیگری حق عیادت از شما را ندارد.

فراموش نكنید كه طی این دوره  ١٤ روزه در صورت بروز مجدد تب، تنگی نفس یا تشدید سرفه باید به مراكز درمانی مراجعه كنید. همچنین در صورتیكه برای شما دارویی تجویز شده، آن را با دقت و طبق دستور مربوطه استفاده كنید. به هیچ وجه داروی خود را برای دیگران تجویز نكنید.

خانم دكتر حدادی مجددا تاكید بر اهمیت شستشوی دستها با آب و صابون میكنند. این شستشو باید به روش درست و حداقل به مدت  ٢٠ ثانیه انجام شود. برای خشك كردن دستها بهتر است از دستمال كاغذی به جای حوله استفاده شود و دستمال ها در كیسه ای مجزا با در بسته جمع آوری شود.

شستن دست ها

در مورد استفاده از ماسك باید در تماس نزدیك با دیگران حتما ماسك بزنید، فقط در صورتیكه تنها در اتاقی مجزا هستید، میتوانید ماسك را بردارید. ماسك های معمولی برای شما كافی است. این ماسك ها بعد از چند ساعت استفاده دائم بیفایده شده و باید تعویض شوند. برای برداشتن ماسك بهتر است از بند آن اقدام كنید. اگر دستكش و ماسك دارید، باید اول دستكش را خارج كنید، سپس دستان خود را شسته و بعد از برداشتن ماسك دوباره دستان خود را بشویید. ماسكها و دستكشها باید در كیسه ای جدا و دربسته جمع آوری شود.

رعایت اصول بهداشتی حین سرفه یا عطسه الزامی و مهم است. هنگام عطسه یا سرفه باید جلوی دهان و بینی خود را با دستمال بپوشانید. در صورت نداشتن دستمال بهتر است درون آرنج خود عطسه كنید، به این ترتیب از انتشار قطرك های آلوده تنفسی پیشگیری خواهید كرد. مجددا باید بدانید تمام دستمال های آلوده باید در كیسه ای جدا و دربسته جمع آوری شوند. 

روش صحیح عطسه

ایشان در مورد نحوه شستشوی لباسها می گویند، لباسهای فرد بیمار باید به صورت مجزا و با آب  ٦٠ تا  ٩٠ درجه و مواد شوینده در ماشین لباسشویی شسته شود. حین جمع آوری لباسها باید از دستكش استفاده كنید و از تكاندن لباسها اجتناب كنید.

تا جایی كه میتوانید دفعات خرید خود را كم كنید. بهتر است كیسه خرید را جایی دور از دسترس اطفال قرار دهید. خریدهای بسته بندی را با دستمال حاوی مواد ضدعفونی كننده پاك كنید. كیسه های خرید را جمع آوری و دور بریزید. در مورد میوه و سبزیجات، بعد از شستن دستها، آنها را با آب و مواد شوینده در سینك بشویید و آبكشی كنید، سپس سینك را با مواد شوینده بشویید.

در نهایت باید بدانیم كه مهار این بیماری به جز با همكاری عموم مردم و رعایت دستورالعمل های صادر شده از طرف سیستم بهداشتی ممكن نیست. 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
مطالب مرتبط

 چرا استفاده از ماسك در شرايط فعلي ضروري است؟ (خبر)
 بیماری کووید 19 در افراد با مشکلات روماتولوژی (خبر)
 من بعد از ابتلا به بیماری کووید 19، کی میتوانم از قرنطینه خارج شوم؟ (خبر)
 در اپيدمي بيماري كويد -١٩ از ماسك استفاده بكنيم يا نه؟ (خبر)
 مشکلات روانپزشکی شایع در بین کادر درمان در بحران بیماری کووید19 (خبر)
 دیابت و بیماری کووید 19 (خبر)
 لزوم، کارایی و امکان درمان به صورت مجازی (خبر)
 عوارض گوارشی بیماری کووید 19 (خبر)
 خودمراقبتی زنان باردار در شرایط کرونا (خبر)
 تب و نوتروپنی ناشی از درمان سرطان (خبر)
 بیماری انسدادی مزمن ریوی (خبر)