posts-17

خلاصه ای از راهنمای بیماران با مشکلات کلیوی در ارتباط با ویروس کرونا یا بیماری کووید 19

سرکار خانم دکتر رازقی، متخصص نفرولوﮊی و هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، بیان می کند:

در این اختصار سعی شده به سوالات احتمالی که در خصوص بیماری ناشی از کووید 19 برای بیماران کلیوی مطرح است پاسخ داده شود. لازم به ذکر است که بسته به شرایط بیماری و میزان شناخت ما از رفتار ویروس این راهنما ممکن است در آینده تغییر یابد.

کووید 19 چیست و چه علائمی دارد؟

کووید 19 از خانواده کرونا ویروسها می باشد و بدلیل جدید بودن، داشتن نا شناخته های زیاد، عدم وجود داروی اختصاصی یا واکسن علیه آن  و مسری بودن و گسترش زیاد سبب ایجاد نگرانی های گسترده شده است.

طیف بیماری که ایجاد می کند از سرما خوردگی تا سندرم حاد تنفس می تواند متفاوت باشد و علائم شایع آن تب، سرفه که معمولاً خشک و مداوم است و تنگی نفس می باشد.

نحوه سرایت، گسترش و انتقال ویروس

بنظر می رسد گسترش ویروس ساده و سریع باشد، بیماری از فردی به فرد دیگر از طریق قطرات کوچکی که حین عطسه و سرفه ایجاد می شود، انتقال می یابد. انتقال بیماری از فرد بیمار معمولاً در زمانی که علامت دار است، اتفاق می افتد. اگر چه گاهی بیماران بدون علامت نیز می توانند بیماری را انتقال بدهند.

آیا بیماری کلیه، فرد را در خطر بیشتر قرار می دهد؟

اصولاً بیماران مبتلا به بیماری کلیه در خطر بیشتر ابتلا به بیماری شدیدتر می باشند .

نارسایی مزمن کلیه: سیستم ایمنی در بیماران نارسایی کلیه ضعیف تر از افراد معمول جامعه می باشد و هر چقدر درجه نارسایی بیشتر باشد، اختلال ایمنی شدیدتر می شود و اوج این اختلال در بیماران دیالیزی دیده می شود. بدین علت شیوع عفونتها از جمله این بیماری می تواند در این گروه بالاتر و کنترل آن مشکل تر است. بهر حال بیماران دیالیزی باید برنامه ی دیالیز خودشان را ادامه دهند اگر چه دفعات و زمان آن طبق برنامه هر مرکزی ممکن است در زمان اپیدمی بیماری تغییر کند.

پیوند کلیه: بیماران پیوندی نیز بدلیل دریافت داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی در خطر بیماری شدیدتر می باشند. با این حال برای پیشگیری از رد پیوند داروهای پیوندی باید ادمه یابد.

بیماری التهابی کلیه: گروه دیگری از بیماریهای کلیه که پر خطر محسوب می شوند، بیماران مبتلا به بیماری التهابی کلیه از قبیل بیماریهای کلاژن واسکولار مثل لوپوس، واسکولیت ها، سندرم نفروتیک و گلومرونفریت ها می باشند. این گروهها در غالب موارد تحت درمان با داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی از قبیل ازاتیوپرین، میکوفنولات موفتیل (سلسپت)،  ساندیمون، تاکرولیموس و یا ترکیبات کورتیکواستروئیدی می باشند.

ریسک بیماری در افراد تک کلیه:

اهدا کننده های کلیه یا سایر افراد تک کلیه: اگر کار کرد کلیه در این افراد طبیعی باشد و بیماری زمینه ای مثل فشار خون بالا، دیابت و مشکل قلبی نداشته باشند، جز گروه پر خطر محسوب نمی شوند. اگر چه توجه به نکات بهداشتی بسیار حائز اهمیت است.

توصیه های کلی برای پیشگیری از بیماری و نگرانی ناشی از آن:

شستن دستها و اجتناب از دست زدن به صورت، چشمها و سطوح آلوده در پیشگیری از عفونت بسیار موثر است. نحوه تمیز کردن دستها بر اساس توصیه مرکز کنترل بیماری ها بدین منوال است که حداقل 20 ثانیه با آب و صابون و در صورت در دسترس نبودن آب و صابون با محلولهای ضد عفونی کننده های حاوی حداقل 60% الکل تمیز شوند .

توجه به آداب سرفه و عسطه و فاصله گزاری اجتماعی نیز حائز اهمیت است.

جهت کاهش نگرانی های بی مورد سعی شود حقایق مرتبط با کووید 19 از اخبار غیر واقعی تمیز داده شود. لذا توصیه شده به اطلاعات و اخبار نادرست که بعضاً از شبکه های اجتماعی غیر معتبر انتشار می یابد و موجبات نگرانی و اضطراب شما را فراهم می کند توجه نشود. بلکه اخبار از منابع درست مثل مرکز کنترل بیماریها یا سازمان بهداشت جهانی با کمیته های سلامت کشوری و منطقه ای که در ارتباط با این بیماری کار می کنند دنبال شود.

اگر بیمار کلیوی، با یکی از اعضای خانواده علائم کووید 19 داشت چه باید کرد؟

اگر بیمار کلیوی علائم پیدا کرد بلافاصله به پزشک معالج یا مرکز دیالیز و پیوند خودش اطلاع دهد تا راهنمایی لازم جهت اقدام مناسب انجام شود. در صورتیکه یکی دیگر از اعضای خانواده مبتلا به بیماری شود، اگر امکانش است مکان دیگری را برای اقامت در نظر بگیرند اگر این امکان وجود ندارد سعی کنند دور از فرد مبتلا باشند.

اگر هیچکس در منزل علائم بیماری ندارد راهکار چیست؟

بسته به میزان آسیب پذیری فرد به بیماری کووید 19 اقدامات متفاوت است. این گروه نیز همانند بقیه افراد باید به قوانین کلی وضع شده که در این شرایط برای کم کردن تماس بین افراد ارائه شده بطور جدی پایبند باشد و در زمان همه گیری بیماری فقط جهت امور ضروری مثل اقدامات پزشکی منزل را ترک نمایند و تا جایی که امکان دارد از وسایل نقلیه ی عمومی و تماس نزدیک با دیگران بپرهیزید، بخصوص اگر بیماری متوسط و شدید کلیه دارند که در ذیل به آن اشاره شده است.

مفهوم ایزوله شخصی یا Sheilding چه می باشد و ضرورت آن برای چه کسانی است؟

ایزوله شخصی، تدابیری است که برای افراد شدیداً آسیب پذیر مثل بیماران پیوندی یا کسانی که داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی دریافت می کنند و بعضاً بیماران دیالیزی در نظر گرفته می شود تا بواسطه آنها تماس دیگران و خطر ابتلا به بیماری به حداقل برسد.

این تدابیر عبارت از: عدم خروج از منزل، خوداری از تجمعات اعم از خانوادگی یا اجتماعی، خودداری از سفر، خرید و هر گونه تماس نزدیک با دیگران می باشند. در این راستا توصیه می شود امور خرید منزل توسط فرد دیگری انجام شود و جهت ارتباط با دیگران از تلفن و اینترنت استفاده شود. ولی ایزوله شخصی برای سایر افراد خانواده ضروری نمی باشد. بهر حال رعایت توصیه های بهداشتی و پیشگیرانه ضروری است.

وسایل حفاظت شخصی برای افراد دیالیزی

مجدداً با تاکید بر اینکه افراد دیالیزی جز گروه پر خطر محسوب می شوند و اغلب برای رفتن به واحد دیالیز نیازمند همراه می باشند، توصیه می شود در طول مسیر، اتاق انتظار و زمان دیالیز بیمار، همراه و استاف دیالیز ماسک جراحی غیر قابل نفوذ به آب استفاده کنند. همچنین استاف دیالیز گان و دستکش بپوشد. اگر چه گاهی امکانات محافظتی ممکن است نا کافی باشد ولی با وجود این بدلیل ریسک بالای بیماران دیالیزی فراهم آوردن تمهیدات کافی جهت تامین سلامت آنها شایسته و سزاوار است.

مصرف داروها در این زمان چگونه است

تمام داروهای مرتبط با فشار خون، پیوند و سایر بیماریهای کلیه باید ادامه یابد. از مصرف مسکن از خانواده NSAID بخصوص بروفن اجتناب شود. در صورت نیاز به مسکن می توان از استامینوفن که نسبتاً کم عارضه است استفاده نمود. در خصوص آنتی بیوتیک ها یا هر داروی جدید دیگری که نیاز به مصرف است به تداخلات دارویی به ویژه در بیماران پیوندی باید توجه شود.

در خصوص بارداری

در زمان اپیدمی بیماری از باردار شدن اجتناب بورزند و اگر باردار هستند، مراقبت های مربوط به گروه پر خطر را باید مد نظر داشته باشند.

آیا می توانند در محل کار حضور یابند؟

حتی الامکان کارها از منزل انجام شود ولی اگر این امکان فراهم نیست، مشروط بر اینکه فرد شامل ایزوله ی شخصی نباشد با رعایت اصول پیشگیری و هماهنگی های لازم به نحوی که شرایط کار به گونه ای تنظیم شود که تماس ها حداقل باشد، می توانند در محل کار حضور یابند. همچنین در زمان بیرون رفتن و یا قدم زدن به حفظ فاصله اجتماعی توجه شود.

در کل، بیماران کلیوی نیز همانند سایرین باید بطور مرتب سطح آگاهی و دانش خودشان را در خصوص کووید 19 افزایش دهند و همچنین به تاثیراتی که این ویروس روی آنها و بستگانشان می تواند داشته باشد، توجه داشته باشند. در واقع واقف بودن به امور و واقعیت ها می تواند گام بلندی در جهت حل مشکلات و معضلات پیش آمده باشد. 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج