posts-17

روزه داری

دکتر آریا، متخصص اعصاب و روان بیمارستان سینا و هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره روزه داری می گوید:

 تقریبا هر ساله در این مقطع از سال پزشکان به کرات با این سوال مواجه  میشوند که آیا روزه بگیریم یا خیر؟

در پاسخ به این سوال لازم است  به 3  اصل زیر  پایبند باشیم:

  • اصل اول: بهترین کسی که می‌تواند قضاوت کند و تصمیم قطعی بگیرد، روانپزشک معالج هر بیمار است.
  • اصل دوم: بیماران روانپزشکی با تشخیص های مانند افسردگی های مزمن و مقاوم به درمان ، وسواس های شدید و مزمن ، اختلال دوقطبی و اسکیزوفرنیا حتی اگر در حال حاضر بیماری شان کنترل میباشد، با توجه به خطر بالای عود علایم در روزه داری مشابه سالهای قبل که خطر ابتلا به ویروس کرونا هم مطرح نبود ، نباید روزه بگیرند و نیازی به ادای قضای روزه نیز نمیباشد.
  • اصل سوم : بیمارانی که تحت درمان با لیتوم هستند، بخاطر خطر مسمومیت با لیتوم در روزه داری مشابه سالهای قبل که خطر ابتلا به ویروس کرونا هم مطرح نبود ، نباید روزه بگیرند و نیازی به ادای قضای روزه نیز نمیباشد.

به غیر از موارد فوق که که گرفتن روزه باعث آسیب به بیمار و صدمه به امانت الهی (جسم ما میشود )، سایر بیماران روانپزشکی مثلا بیماران اضطرابی ، افسردگی های خفیف  در صورتی که تمایل به روزه گرفتن دارند، محروم کردن آنها از ادای این فریضه ممکن است باعث احساس گناه و تشدید علائم بیمار شود. برای تصمیم گیری ، خصوصا امسال باید به چند نکته توحه خاص و داشته باشند: 

جامعه ما در حال تجربه یک بیماری همه گیر عفونی با قدرت انتقال بالا  بنام کرونا شده است  . ما موظف هستیم از خودمان مراقبت کنیم  و همچنین مراقب باشیم به عنوان یک ناقل بدون علامت باعث انتشار بیماری نشویم . پس با توجه به ملاحظات زیر میتوانیم تصمیم بهتری بگیریم .

1.      آداب روزه‌داری ممکن است سیکل منظم خواب ‌و بیداری را تغییر دهد و جدا از اثرات گرسنگی، خود به افزایش احتمال عود  اختلالات اضطرابی و خلقی بینجامد.

2.      گرسنگی می‌تواند باعث  تحریک‌پذیری و اضطراب شود و از این طریق ممکن است احتمال عود علائم  قبلی  روان‌پزشکی را افزایش دهد. با این حال می‌دانیم که این یک احتمال است و نمی‌توان گفت که عود قطعاً رخ خواهد داد. پس این دسته از بیماران میتوانند روزه بگیرند. در صورت بروز این علایم و عدم تحمل آن روزه نگرفته و بعد از ماه  مبارک تا قبل شروع ماه رمضان در سال آینده  روزه خود قضا نمایند .

3.      توجه فرمایید که بهم خوردن نظم خواب و بیداری  و اضطراب میتواند باعث کاهش ایمنی فرد در برابر ویروس کرونا شود و خطر بیماری را افزایش دهد .

4.      بعضی از داروها با توحه به عوارض شان مثل خشکی دهان میتواند باعث تکثیر ویروس  کرونا در حلق و بینی شود و خطر ابتلا  را افزایش دهد  . مثل نورترپتیلین، امی ترپتیلین  و داروهای آنتی‌کولینرژیک مانند ارتان و بیپیریدین که  باعث خشکی دهان میشوند . این عارضه دارویی  و کاهش مصرف آب  در طول روز میتواند  در صورت مواجهه فرد با ویروس کرونا، شانس بیماری را افزایش دهد . لذا توصیه میشود  افرادی که در حال استفاده از این دسته داروها میباشند ، ترجیحا امسال روزه نگرفته و بعد از  پایان همه گیری کرونا تا قبل شروع ماه رمضان در سال اینده  روزه خود قضا نمایند .

5.      با توجه  به شیوع بیماری کرونا، بهتر است  افراد بالای 60 سال  روزه نگیرند و  افراد زیر 60 سال  با  سابقه  دیابت حتی با قند کنترل و بیماران با سابقه فشارخون حتی فشار خون کنترل ،  در صورت وجود همزمان  اختلالات روانپزشکی (حتی اختلالات خفیف و متوسط ) امسال از گرفتن روزه اجتناب نمایند و چون هریک از موارد بالا یک عامل خطر برای ابتلا به کرونا میباشد و همزمانی باعث افزایش خطر ابتلا و تشدید علایم در صورت ابتلا به کرونا خواهد بود . در صورت امکان و مشورت با پزشک مربوطه این بیماران میتوانند  بعد از  پایان همه گیری کرونا تا قبل شروع ماه رمضان در سال اینده  روزه خود قضا نمایند .

6.      ازآنجاکه داروهای روان‌پزشکی ممکن است به شکل چندبار در روز تجویز شوند، برخی از بیماران ممکن است برای روزه‌داری، بدون مشورت با پزشک اقدام به کاهش دفعات مصرف داروها کنند؛ که خود زمینه‌ساز عود علائم است بنابراین بهتر است پیش از شروع ماه رمضان، در مواردی که روزه‌داری مجاز دانسته می‌شود، شیوه مصرف داروها با مشورت پزشک به شکل یک یا دوبار در روز تغییر کند. ضمن مشورت با پزشک برای چیدمان دارو در وعده سحر و افطار می‌توانند از برکات این ماه عزیز بهره‌مند شوند.

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج