posts-17

مکمل های ویتامینی

 

ویتامین چیست؟

ویتامین ها موادی هستند که در بسیاری از مواد غذایی یافت میشوند. این مواد توسط بدن ساخته نمیشوند و برای عملکرد طبیعی بدن باید با مواد غذایی به بدن برسند.

مکمل های ویتامینی به صورت قرص، شربت یا کپسول، روش دیگری برای دریافت این ویتامین ها هستند.

آیا من باید از مکمل های ویتامینی استفاده کنم؟

اگر شما سالم هستید و رﮊیم غذایی خوبی دارید، احتمالا نیاز به مصرف مکمل های ویتامینی نخواهید داشت. البته معمولا مصرف مکمل های ویتامینی به مقدار کم برای شما مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

کارشناسان توصیه میکنند که اغلب افراد، ویتامین های مورد نیاز بدنشان را از مواد غذایی به جای مکمل های ویتامینی دریافت کنند. این توصیه به علت مزایای زیاد دریافت مواد غذایی سرشار از ویتامین برای شما میباشد. البته در برخی از افراد مصرف مکمل های ویتامینی مفید است، برای مثال در زنان باردار یا زنانی که قصد بارداری دارند، مصرف مکمل های ویتامینی حاوی اسید فولیک مفید میباشد. بعضی دیگر از افراد که ممکن است نیاز به مکمل های ویتامینی داشته باشند، عبارتند از:

  • افراد مسن تر از 65 سال- در افراد مسن دریافت روزانه 600 تا 800 واحد ویتامین دی، میتواند در حفظ سلامت و استحکام استخوانها موثر باشد.
  • افراد با کمبودهای ویتامین- کمبود یک ویتامین به معنی بروز عوارض مربوط به نرسیدن کافی آن ویتامین به بدن از طریق مصرف مواد غذایی است. این افراد معمولا نیاز به مکمل های ویتامینی برای برطرف شدن علائم خود دارند. پزشک با تشخیص کمبود ویتامین، میتواند شما را در نحوه و مقدار مصرف مکمل ویتامینی راهنمایی کند.
  • افراد با سابقه جراحی کاهش وزن- در افراد با سابقه جراحی کاهش وزن، معمولا دریافت غالب ویتامین ها به مقدار کافی از طریق مواد غذایی مختل میشود. در این موارد پزشک دستور به مصرف مکمل های ویتامینی بر حسب شرایط شما میدهد.
  • افراد گیاه خوار- افرادی که گوشت، مرغ، ماهی، تخم مرغ و سایر غذاهای حیوانی نمی خورند، غالبا نیاز به مکمل های ویتامینی دارند. اگر شما گیاه خوار هستید، بهتر است از پزشک خود درباره نحوه مصرف مکمل های ویتامینی اطلاعات لازم را دریافت کنید.

آیا من نباید برخی مکمل های ویتامینی را دریافت کنم؟

ممکن است. مصرف برخی ویتامین ها ممکن است باعث بعضی عوارض در شما بشوند.

  • ویتامین آ- در کشورهای توسعه یافته با دسترسی خوب به رﮊیم غذایی مناسب، توصیه پزشکان به عدم مصرف مکمل ویتامین آ میباشد. این مساله به علت احتمال نقش ویتامین آ در بروز برخی سرطانها، بیماریهای قلبی و شکستگی استخوانی میباشد. در ضمن در زنان باردار، مصرف مقادیر بالای مکمل حاوی ویتامین آ میتواند برای جنین خطرساز باشد.
  • ویتامین ای- پزشکان توصیه به عدم مصرف مکمل های ویتامین ای میکنند. این مساله به علت افزایش احتمال مرگ ناشی از مصرف مقادیر بالاتر این ویتامین طی مطالعات انجام شده است.

بهترین روش دریافت ویتامین های مورد نیاز من از مواد غذایی چیست؟

بهترین روش داشتن رﮊیم غذایی سرشار از میوه، سبزیجات، غلات کامل و عدم مصرف مقادیر زیاد گوشت و غذاهای چرب است. بعضی ویتامین ها فقط در غذاهای حیوانی مثل گوشت و تخم مرغ یافت میشود ولی در مجموع میوه و سبزیجات بیشترین مقادیر ویتامینی را دارا میباشند. همچنین میوه و سبزیجات حاوی مقادیر زیادی فیبر هستند که برای سلامتی فایده زیادی دارند.

اگر من بخواهم باردار شوم، آیا نیاز به مکمل ویتامین دارم؟

اگر شما بخواهید باردار شوید، روزانه نیاز به مکمل های ویتامینی بارداری حاوی حداقل 400 میکروگرم اسید فولیک دارید. اسید فولیک از ویتامین های گروه بی است و در پیشگیری از بعضی از نقائص بارداری موثر است. این مکمل های ویتامینی بهتر است حداقل یک ماه قبل از تلاش برای بارداری شروع شوند.

در ضمن عدم مصرف زیاد برخی ویتامین ها در زمان بارداری اهمیت دارد، برای مثال ویتامین آ. بهتر است در صورت تمایل به بارداری، با پزشک خود درباره نحوه استفاده از مکمل های ویتامینی مشورت کنید.

 

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
مطالب مرتبط