posts-17

شمارش کربوهیدرات برای اطفال مبتلا به دیابت

 

شمارش کربوهیدرات چیست؟

شمارش کربوهیدرات، یک روش برنامه ریزی وعده های غذایی است که بسیاری از افراد مبتلا به دیابت از آن استفاده میکنند. در این روش مقدار کربوهیدرات خورده شده طی هر وعده غذایی محاسبه میشود.

بدن ما غذا را به 3 نوع ماده مغذی کربوهیدرات، پروتئین و چربی هضم میکند. کربوهدراتها شامل شیرینی جات و نشاسته هستند که بدن از آنها برای تامین انرﮊی استفاده میکند.

در افراد مبتلا به دیابت، اطلاع از میزان کربوهیدرات مصرف شده با غذا اهمیت دارد زیرا کربوهیدرات ها باعث افزایش قند خون میشود.

چه غذاهایی کربوهیدرات دارند؟

غذاهای سرشار از کربوهیدرات عبارتند از:

  • نان، ماکارونی، برنج و غلات
  • میوه و سبزیجات حاوی نشاسته
  • شیر
  • غذاهای شیرین حاوی شکر مثل کیک و کلوچه

شمارش کربوهیدرات چه فایده ای دارد؟

شمارش کربوهیدرات در موارد زیر به شما کمک میکند:

  • انتخاب مقدار درست انسولین تجویز شده برای کودک قبل از غذا و میان وعده- مقادیر انسولین به فاکتورهای زیادی مثل میزان غذای خورده شده و میزان فعالیت کودک بستگی دارد.
  • برنامه ریزی وعده های غذایی و میان وعده کودک- شما با شمارش کربوهیدات غذاها میتوانید مقدار کربوهیدرات دریافتی کودک طی مصرف وعده های غذایی و میان وعده را به طور مجزا نشان دهید.
  • نگه داشتن قند کودک در محدوده مناسب- با شمارش مقدار کربوهیدرات دریافتی و استفاده از مقادیر مناسب انسولین، میتوانید قند خون کودک خود را در محدوده طبیعی حفظ کنید و از تغییرات بیش از حد آن جلوگیری کنید. با این کار دیابت بهتر کنترل شده و پیشگیری از عوارض دراز مدت آن محتمل تر میباشد.

من چگونه میتوانم شمارش کربوهیدرات را انجام دهم؟

برای شمارش کربوهیدرات، شما باید برچسب تغذیه ای روی مواد غذایی را نگاه کنید. شما در این برچسب باید به موارد زیر دقت کنید:

  • وعده غذایی- مقدار وعده غذایی هر ماده تغذیه ای به صورت تکه، وزن به گرم یا حجم به اندازه قاشق از آن ماده گفته میشود که به طور معمول در یک وعده خورده میشود. برای مثال اگر کودک شما 2 وعده غذایی از یک غذا را بخورد، تعداد کربوهیدرات دریافتی او 2 برابر کربوهیدرات نوشته شده روی برچسب آن ماده میباشد.
  • مقدار کربوهیدرات موجود در هر وعده آن ماده غذایی- برای مثال اگر کودک شما 1 وعده از آن ماده را بخورد، میزان کربوهیدرات دریافتی او معادل کربوهیدرات بیان شده در برچسب تغذیه ای میباشد.
  • فیبر غذایی- فیبرها ترکیبات کربوهیدراتی ولی غیر قابل جذب میباشند، بنابراین باعث افزایش قند خون نمیشوند. غذاهایی با مقدار بالای فیبر میتوانند در کنترل قند خون کودک موثر باشند. مثلا به دنبال مصرف غذایی با بیش از 5 گرم فیبر، انسولین کمتری برای کنترل قند خون کودک لازم است. بنابراین در شمارش کربوهیدرات، شما فقط باید کربوهیدراتهای غیر فیبری را محاسبه کنید.

برچسب تغذیه

اگر ماده غذایی مصرفی دارای برچسب اطلاعات تغذیه ای نباشد، با کارشناس تغذیه یا پزشک خود درباره اطلاعات لازم آن ماده غذایی مشورت کنید.

شما باید وعده های غذایی، شامل زمان و مقدار کربوهیدرات دریافتی و سطوح قند خون کودک خود را به دقت ثبت کنید. با نشان دادن این لیست به پزشک، در صورت لزوم با دقت بیشتری امکان تغییر در رﮊیم غذایی و مقدار انسولین برای کودک شما وجود دارد.  

من چطور میتوانم وعده های غذایی کودکم را برنامه ریزی کنم؟

کارشناس تغذیه میتواند میزان کربوهیدرات مورد نیاز کودک را طی شبانه روز به شما اعلام کند. این عدد به سن، جثه و میزان فعالیت کودک بستگی دارد.

شما میتوانید این عدد را بین وعده های غذایی و میان وعده های او تقسیم کنید. به این ترتیب مشخص میشود که کودک در هر وعده غذایی چقدر کربوهیدرات باید استفاده کند.

آیا کودک من به غذای خاصی نیاز دارد؟

خیر، کودک شما میتواند غذایی مشابه با سایر اعضای خانواده مصرف کند. البته در صورت امکان خانواده کودک مبتلا به دیابت باید یک رﮊیم غذایی سالم با چربی و قند کمتر و سرشار از میوه و سبزیجات استفاده کند. بهتر است در حد امکان کربوهیدرات مورد نیاز کودک شما از میوه،  سبزیجات، غلات کامل و شیر کم چرب تامین شود. غلات کامل در غذاهایی مثل نان های سبوس دار و برنج قهوه ای یافت میشوند.

اگر کودک من زیاد از اسنک استفاده میکند، چه باید بکنم؟

در این شرایط شما باید خلاق باشید، مثلا میتوانید با راهنمایی پزشک یا کارشناس تغذیه اسنک هایی سالم و جذاب تهیه کنید. اگر کودک از مصرف یک وعده غذایی اجتناب میکند، میتوانید در عوض به او آب میوه یا شیر بدهید.

همچنین پزشک میتواند چگونگی تغییر زمان و مقدار انسولین تجویز شده در کودک به دنبال تغییر در اشتهای او را به شما آموزش دهد.

اگر کودک بدون اطلاع به من غذا میخورد، چه باید بکنم؟

اگر کودک شما مصرف بیش از حد مواد غذایی بدون توجه به توصیه های پزشکی دارد، باید به او خطرات این مساله شامل اختلال در کنترل قند خون و عوارض مربوط به آن را یادآوری کنید. همچنین کودک شما باید مصرف همه مواد غذایی خود را به شما اطلاع دهد، به این ترتیب شما میتوانید با دقت بیشتری مقادیر انسولین لازم برای او را محاسبه کنید.

 

 

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
مطالب مرتبط