posts-17

آسم و بارداری

آسم چیست؟

آسم نوعی مشکل ریوی است که باعث سختی در نفس کشیدن شما میشود. آسم همچنین میتواند باعث خس خس سینه یا تنفس صدا دار، سرفه و سنگینی قفسه سینه شود.

آیا علایم آسم در حین بارداری تغییر میکند؟

بله، طی بارداری علایم آسم در شما میتواند بهبود یابد، بدتر شود و یا تغییری نکند.

آسم چگونه درمان میشود؟

داروهای مختلفی برای آسم وجود دارند شامل داروهای استنشاقی، شربت و قرص های خوراکی. داروهای آسم از مسیرهای مختلفی عمل میکنند. آنها میتوانند :

  • باعث برطرف شدن سریع علایم شوند.
  • با کنترل بیماری از ایجاد علایم در آینده جلوگیری کنند.

شما باید با مشورت با پزشک، یک طرح فعال برای درمان آسم خود درست کنید، طوریکه لیست داروهای مورد استفاده، زمان، مقدار و نحوه استفاده از آنها درآن مشخص باشد. همچنین در این برنامه باید اقدامات لازم در برخورد با تشدید تنگی نفس و ضرورت تماس با اورﮊانس در صورت لزوم، مشخص باشد.

آیا داروهای آسم برای مصرف حین بارداری ایمن هستند؟

بله، بسیاری از داروهای درمان آسم برای مصرف حین بارداری ایمن هستند. اگر داروهای مورد استفاده شما برای استفاده در زمان بارداری ایمن نباشند، پزشک آن داروها را با داروهای بی خطر جایگزین خواهد کرد.

کدام پزشکان حین بارداری از من مراقبت خواهند کرد؟

شما ممکن است به چندین پزشک برای مراقبت از بیماری حین بارداری نیاز داشته باشید. اگر پزشک متخصص زنان قادر به کنترل علایم آسم شما نبود، پزشکان دیگری مثل متخصص داخلی یا ریه میتوانند در کنترل بیماری به شما کمک کنند.

آیا من حین بارداری به بررسی های آزمایشگاهی نیاز خواهم داشت؟

بله، پزشک احتمالا  برای بررسی عملکرد ریه ها از شما تست نفس خواهد گرفت. وی همچنین ممکن است به شما توصیه کند که در منزل از یک دستگاه اوج جریان سنج یا پیک فلومتر استفاده کنید. پیک فلومتر دستگاهی است با نفس کشیدن سریع در آن میتواند وضعیت تنفسی شما را نشان دهد.

پزشک همچنین با انجام تست های مختلف میتواند سلامت جنین شما را بررسی کند. این تست ها شامل آزمایشهای خون و نیز سونوگرافی برای ارزیابی سه بعدی جنین با امواج فرا صوت است.

من چه کارهایی برای پیشگیری از بروز علائم آسم حین بارداری میتوانم انجام دهم؟

به منظور پیشگیری از بروز علائم آسم شما میتوانید:

  • اجتناب از محرک های آسم- محرک ها موادی هستند که باعث ظهور و یا تشدید علایم آسم میشوند. محرک های شایع شامل گرد و خاک، گرده گیاهان، سگ، گربه و دود سیگار میباشد.
  • ترک سیگار یا اجتناب از تماس با افراد سیگاری
  • دریافت واکسن آنفولانزا- که با کمک به پیشگیری از ابتلا به بیماری آنفولانزا میتواند از تشدید آسم در شما جلوگیری کند.

آیا نوزاد من سالم خواهد بود؟

اگر آسم شما در حین بارداری به خوبی کنترل شود، احتمال سالم بودن فرزند شما بالاست.

 

اگر من آسم داشته باشم، آیا میتوانم به فرزند خود شیر بدهم؟

اگر شما آسم دارید، تغذیه فرزند با شیر مادر به طور ویژه مفید خواهد بود. این امر به علت کاهش خطر بروزحملات تنگی نفس و خس خس سینه در کودکان کمتر از 2 سال تحت تغذیه با شیر مادر است.

اگر شما قصد شیردهی به فرزند خود را دارید، باید این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید تا در مورد ایمن بودن داروهای مورد استفاده شما در این دوره تصمیم گیری کند.

دانلود مقاله

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
مطالب مرتبط