posts-17

شروع درمان کودک مبتلا به دیابت چگونه است؟

کودک من به دیابت مبتلا است، چگونه آن را درمان کنم؟

دیابت چیست؟

دیابت اختلالی است که در آن مصرف گلوکز توسط سلولهای بدن مختل می شود. این مسئله منجر به تجمع قند داخل خون می شود. نام دیگر این بیماری دیابت ملیتوس است.

دو نوع دیابت وجود دارد. در نوع اول انسولین در بدن ترشح نمی شود. انسولین هورمونی است که به سلولهای بدن برای مصرف گلوکز کمک می کند. در بیماران با دیابت نوع دوم نیز ممکن است ترشح انسولین کاهش یابد ولی به طور عمده پاسخ سلولها به انسولین مختل می شود.

بیشتر اطفال مبتلا به دیابت، مبتلا به نوع اول بیماری هستند. اما برخی اطفال به خصوص نوجوانان با اضافه وزن، مبتلا به نوع دوم بیماری می شوند. در این مطلب درباره دیابت نوع اول بحث خواهد شد. برای مطالعه بیشتر به مطلب "دیابت نوع اول" مراجعه کنید.

چه کسی می تواند در مورد نحوه درمان دیابت به کودک من کمک کند؟

افراد موجود در تیم درمان دیابت شامل پزشک ، پرستار، متخصص تغذیه و متخصص روانپزشک و داروساز می توانند به درمان کودک من کمک کنند. کودک شما باید طبق برنامه منظم به این افراد مراجعه کند.

تیم درمانی دیابت آموزشهای لازم را برای درمان بیماری در منزل به شما می دهد. وقتی فرزند شما بزرگتر شد، خودش نیز تحت آموزش این تیم می تواند در درمان سهیم باشد. در مدرسه مربی مدرسه باید برای مراقبتهای لازم از کودک مبتلا به دیابت آموزش لازم را دریافت کند.

آیا کودک من نیاز به درمان دارویی دارد؟

بله. کودکان مبتلا به دیابت نوع اول روزانه نیاز به درمان دارویی به نام انسولین دارند. انسولین در کاهش مقدار قند خون موثر است.

انسولین معمولا در فرم تزریقی تجویز می شود. همچنین کودک شما می تواند انسولین را از طریق پمپ دریافت کند. این پمپ وسیله ای است که برای تجویز آهسته انسولین به بدن استفاده می شود. انسولین طبق یک برنامه مشخص و قابل تنظیم از طریق یک لوله باریک و یک سوزن از پمپ به بدن فرد وارد می شود.

انواع مختلفی انسولین وجود دارد. کودک شما نیاز به تکرارهای متعدد تجویز انواع انسولین طی شبانه روز دارد. تیم درمانی دیابت موظف است:

 • به شما در مورد زمان تزریق انسولین آموزش دهد.
 • به شما در مورد نحوه تزریق انسولین یا استفاده از پمپ آموزش دهد.
 • به شما در مورد مقدار تزریق انسولین آموزش دهد. این مقدار بر اساس مقدار غذایی که کودک می خورد و میزان فعالیت او متفاوت است.

برای مطالعه بیشتر به مطلب "استفاده از انسولین" مراجعه کنید.

آیا کودک من نیاز به آزمایش دارد؟

بله، شما باید سطح قند خون کودک خود را حداقل  ٤ بار در شبانه روز چک کنید. اندازه گیری قند خون با دستگاهی به نام گلوکومتر انجام می شود. پزشک یا پرستار به شما و کودک شما در مورد نحوه استفاده از گلوکومتر آموزش خواهند داد.

پزشک شما همچنین توصیه می کند به صورت دوره ای آزمایش ای وان سی انجام شود. نتیجه این آزمایش نشانگر متوسط قند خون شما در ٢ تا ٣ ماه گذشته است.

پزشک شما با رویت نتیجه آزمایشات قند خون و ای وان سی متوجه جواب  سوالات زیر می شود:

 • کنترل قند خون کودک شما چقدر موفق بوده است؟
 • آیا درمان دارویی کودک شما نیاز به تغییر دارد؟

آیا من باید رژیم غذایی فرزندم را تغییر دهم؟

شما ممکن است نیاز به تغییراتی در رژیم غذایی کودک خود از نظر مقدار و زمان غذا خوردن و نوع ماده مصرفی باشید. بسیار مهم است که بدانید کودک کی، چقدر و چه ماده ای می خورد تا مقدار درستی انسولین برای او تجویز کنید. تیم درمان دیابت به شما در موارد زیر کمک می کنند.

 • برنامه ریزی برای مصرف غذاهای سالم
 • زمان بندی درست برای مصرف مواد غذایی
 • کمک به شما برای یادگیری انتخاب مقدار درست انسولین بر اساس مقدار ونوع ماده غذایی خورده شده و میزان فعالیت کودک

برای مطالعه بیشتر به مطلب"شمارش کربوهیدرات در کودکان مبتلا به دیابت" مراجعه کنید.

من چه کار دیگری برای کمک به کودکم می توانم انجام دهم؟

شما می توانید با انجام موارد زیر به کودک خود کمک کنید:

 • آموزش بیشتر درباره بیماری دیابت
 • نگه داشتن قند خون کودک تحت کنترل، زیرا بالا یا پائین بودن بیش از حد قند خون می تواند منجر به مشکلات جدی بشود و نیاز به درمان فوری دارد. در ضمن بالا بودن قند خون در دراز مدت می تواند منجر به مشکلات جدی از جمله آسیب به کلیه، چشمها ، اعصاب و عروق شود.
 • آموزش شناخت علائم قند خون بسیار بالا یا پائین که این علائم بر اساس سن کودک ممکن است متفاوت باشد.
 • آموزش نحوه برخورد با قند خون خیلی بالا یا پائین و اینکه چه زمانی درمان این شرایط در خانه ممکن است و چه زمانی باید به بیمارستان مراجعه کنید.
 • پوشاندن یک گردنبند یا دستبند محتوی اطلاعات پزشکی مربوط به کودک برای اطلاع رسانی به دیگران در شرایط اورژانس

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
مطالب مرتبط