posts-17

آیا من دچار کم خونی فقر آهن هستم؟

کم خونی فقر آهن

کم خونی چیست؟

کم خونی یا آنمی اصطلاحی پزشکی به معنی کاهش سلول های قرمز خون است. وظیفه سلول های قرمز خون جابجایی اکسیژن از ریه به سایر بافتها است. کاهش سلول های قرمز خون به دنبال کم خونی میتواند باعث اختلال در این انتقال بشود.

کم خونی علل مختلفی دارد که یکی از شایع ترین آنها کمبود آهن است. به این نوع کم خونی به اصطلاح کم خونی فقر آهن گفته میشود. کمبود آهن میتواند به علت های زیر ایجاد شود:

  • از دست دادن حجم زیادی از خون- این مساله میتواند به تدریج یا به صورت ناگهانی ایجاد شود.
  • سو جذب آهن- که به معنی اختلال در فرایند هضم و جذب آهن از مواد غذایی در سیستم گوارش است. این مشکل ممکن است ناشی از جراحی در معده یا روده باشد.
  • عدم مصرف کافی آهن- این مساله به ویژه در اطفال با تغذیه ناکافی یا زنان در سنین باروری دیده میشود.

علائم کم خونی فقر آهن چیست؟

بسیاری از افراد با کم خونی فقر آهن ممکن است هیچ علامتی نداشته باشند. شایع ترین علائم در صورت وجود عبارتند از:

  • تحریک پذیری
  • خستگی پذیری
  • سردرد
  • درد قفسه سینه یا تنگی نفس

آیا روشی برای تشخیص کم خونی وجود دارد؟

بله، در صورت شک به کم خونی با نظر پزشک با انجام آزمایش خون این مشکل قابل تشخیص است. در آزمایش شمارش سلولهای خون، کاهش هموگلوبین و هماتوکریت نشانگر بروز کم خونی است. در بررسی های تکمیلی و با بررسی میزان آهن خون، کم خونی فقر آهن قابل تشخیص می باشد.

کم خونی فقر آهن چگونه درمان میشود؟

قدم اول در درمان کم خونی فقر آهن، کشف علت کمبود آهن است.

کم خونی ناشی از خونریزی گوارشی میتواند به علت زخم معده یا مشکلات روده باشد. در زنان خونریزی های شدید در عادت ماهیانه میتواند منجر به کم خونی شود. در افراد با سو تغذیه، مصرف کم مواد غذایی میتواند منجر به کم خونی بشود.

بدون توجه به علت کم خونی فقر آهن، پزشک میتواند با تجویز مکمل های آهن به درمان این نوع کم خونی کمک کند. البته در کم خونی های شدید منجر افت فشار خون، ممکن است نیاز به تزریق خون باشد. همچنین غالبا شما نیاز به درمان علت های زمینه ساز برای کم خونی خواهید بود.

افراد با کم خونی فقر آهن نیاز به درمان با مکمل های آهن دارند. در این افراد مصرف غذا به تنهایی نمیتواند در اصلاح کم خونی موثر باشد. این مکمل های آهن غالبا به صورت خوراکی یا گاها به صورت تزریقی با نظر پزشک تجویز می شوند. در مورد مقدار و مدت درمان، پزشک برحسب شرایط شما تصمیم گیری میکند ولی حداقل 6 ماه به درمان با مکمل های آهن نیاز خواهید داشت.

قرص های آهن میتوانند منجر به برخی عوارض جانبی مثل درد شکم یا یبوست شوند. در صورت بروز این عوارض جانبی، پزشک میتواند در کاهش عوارض مربوطه با تغییر در نوع درمان به شما کمک کند.

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
مطالب مرتبط