posts-17

ديابت يا مرض قند در كودكان چگونه تشخيص داده ميشود؟

دیابت نوع اول

دیابت نوع اول چیست؟

دیابت  اختلالی است که در مسیر مصرف گلوکز توسط سلولهای بدن ایجاد می شود. تمام سلولهای بدن نیاز به گلوکز برای فعالیت طبیعی خود دارند و ورود گلوکز به سلولها با کمک هورمون انسولین انجام می شود. اگر میزان انسولین در بدن کاهش یابد یا بدن به انسولین پاسخ ندهد، قند موجود در خون بالا رفته و منجر به بیماری دیابت می شود.

بیماری دیابت 2 نوع دارد که در نوع اول ترشح انسولین وجود ندارد ولی در نوع دوم ضمن کاهش ترشح انسولین، اختلال در پاسخ سلولهای بدن به انسولین وجود دارد.

علائم بیماری دیابت نوع اول چیست؟

شایعترین علائم عبارتند از:

  • تشنگی بیش از حد
  • خستگی
  • تکرر ادرار
  • کاهش وزن
  • تاری دید

در موارد شدید ممکن است باعث درد شکم، تهوع و استفراغ و تغییر در سطح هوشیاری شود. برای مطالعه بیشتر به مطالب "درد شکم" و "کوما" مراجعه کنید.

من چطور می توانم بفهمم دچار دیابت هستم؟

پزشک شما با بررسی علائم و با اندازه گیری قند خون شما میتواند به تشخیص دیابت برسد. در صورت تایید بیماری بر حسب جواب این آزمایش، پزشک بر حسب سن شما و وزن شما و سایر فاکتورها می تواند بین نوع اول و دوم دیابت افتراق دهد.

دیابت نوع اول چگونه درمان می شود؟

درمان دیابت نوع اول شامل 2 قسمت اصلی است:

  • چک مکرر قند خون برای اینکه قند زیاد بالا یا پائین نباشد.
  • استفاده از تزریقات مکرر انسولین یا پمپ انسولین برای نگه داشتن قند خون در محدوده قابل قبول

برای مطالعه بیشتر به مطلب "استفاده از انسولین" مراجعه کنید.

همچنین بیماران با دیابت نوع اول نیاز به طرح یک برنامه دقیق غذایی و فعالیت بدنی دارند. با این برنامه ریزی، بسیاری از بیماران می توانند مانند مثل یک فرد عادی، زندگی طبیعی داشته باشند. برای مطالعه بیشتر به مطلب "شمارش کربوهیدرات در کودکان مبتلا به دیابت" مراجعه کنید.

من کی باید به پزشک مراجعه کنم؟

بیمار مبتلا به دیابت نوع اول حداقل 3  بار در سال نیاز دارد به پزشک مراجعه کند. البته اگر قند خون شما به درستی کنترل نشود، ممکن است نیاز به تعداد بیشتری ویزیت داشته باشید. حین ویزیت توسط پزشک، آزمایش هموگلوبین "ای وان سی" برای شما درخواست می شود که نشان دهنده کنترل متوسط قند خون شما در 3 ماه گذشته می باشد و برای تصمیم گیری نحوه ادامه درمان کمک کننده است.

همچنین طی این ویزیت های دوره ای ممکن است پزشک جهت بررسی فشار خون و چربی خون شما اقدام کند که کنترل درست این موارد در کنار کنترل قند خون، نقش مهمی در پیشگیری از عوارض قلبی عروقی در بیمار دیابتی دارد.

چرا کنترل قند خون نزدیک به محدوده نرمال اهمیت دارد؟

بالا بودن قند خون در بروز آسیب های عصبی، کلیوی و بینایی و حوادث قلبی عروقی نقش دارد. البته افت بیش از حد قند نیز مشکل زا است و می تواند باعث طپش قلب، تعریق و ضعف و سردرد شود و در صورتیکه این افت قند تداوم داشته باشد، ممکن است منجر به تشنج و کاهش هوشیاری شود.

چرا حفظ فشار خون و کلسترول خون در محدوده مناسب اهمیت دارد؟

در بیماران با دیابت خطر عوارض قلبی عروقی و کلیوی نسبت به بیماران غیر دیابتی بالاتر است. همچنین این عوارض شدید تر است و در سنین پائین تری اتفاق می افتد. برای پیشگیری از این مسائل کنترل فشار خون و کلسترول خون در کنار کنترل قند خون، بسیار اهمیت دارد.

در صورت وجود دیابت، آیا می توانم باردارشوم؟

بسیاری از زنان با دیابت نوع اول می توانند دوره بارداری را به سلامت طی کنند. البته جهت تصمیم گیری در این مورد و تغییرات لازم در طرح درمان خود، حتماً باید با پزشک خود مشورت کنید. در ضمن کنترل دقیق قند خون و فشار خون قبل و حین بارداری برای سلامت شما و جنین شما اهمیت اساسی دارد. طی بارداری باید با نظر پزشک در نوع و مقدار داروهای خود، تغییراتی ایجاد کنید. برای مطالعه بیشتر به مطلب "دیابت بارداری" مراجعه کنید.

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
مطالب مرتبط