posts-17

سرطان سرویکس یا دهانه رحم چیست؟

سرطان سرویکس

سرطان سرویکس چیست؟

سرطان سرویکس به دنبال تغییر در رشد طبیعی سلولهای سرویکس ایجاد می شود. سرویکس بخش تحتانی رحم است که آن را به واژن وصل می کند. رشد بیش از حد این سلولها باعث بروز علائم مربوط به سرطان می شود.

سرطان سرویکس

علائم سرطان سرویکس چیست؟

سرطان سرویکس ممکن است در ابتدا علامتی نداشته باشد. در صورت پیشرفت منجر به خونریزی از واژن در مواقع زیر می شود:

 • بین دوره های قاعدگی
 • بعد از رابطه جنسی
 • بعد از یائسگی

البته این علائم می تواند در اثر سایر مشکلات غیر از بدخیمی ایجاد شود ولی در صورت بروز خونریزی از واژن در موارد ذکر شده، تماس با پزشک الزامی است.

آیا آزمایشی برای سرطان سرویکس وجود دارد؟

بله، آزمایش پاپ که به نام پاپ اسمیر شناخته می شود، برای غربالگری زنان از نظر سرطان سرویکس استفاده می شود. همچنین پزشکان برای بررسی عفونت ویروس پاپیلومای انسانی یا "اچ پی وی" که می تواند خطر سرطان سرویکس را زیاد کند، آزمایش درخواست می کنند.

برای انجام این آزمایشات، رویت داخل واژن توسط پزشک یا پرستار با وسیله ای شبیه منقار اردک به نام اسپکولوم انجام می شود. سپس با یک برس کوچک یک لایه از مایعات داخل واژن برداشته می شود. طی تست پاپ، پزشک این لایه نازک را زیر میکروسکوپ از نظر وجود سلولهای غیر طبیعی بررسی می کند. برای بررسی ویروس پاپیلومای انسانی، این مایع از نظر ویروس در آزمایشگاه بررسی می شود. بر اساس سن شما و سوابق قبلی آزمایشات شما، ممکن است پزشکان تست پاپ یا آزمایش ویروس یا هر دو را درخواست کنند. اگر نتیجه آزمایش شما غیر طبیعی باشد، پزشک در ادامه نمونه برداری یا بیوپسی را انجام می دهد. طی این کار، یک قطعه کوچک از بافت با ظاهر غیر طبیعی از سرویکس برداشته می شود، ممکن است برای رویت بهتر، داخل واژن با وسیله ای به نام کولپوسکوپ دیده شود.

معمولاً سلولهای غیر طبیعی رویت شده توسط پزشک در نمونه برداری بدخیم نیستند که به آن پیش سرطان میگویند. وجود این سلولها احتمال بروز بدخیمی یا سرطان در آینده را زیاد میکند. اگر شما سلولهای پیش سرطانی داشته باشید، پزشک می تواند با روشهای متفاوتی آنها را درمان کند. مثلاً هر چند وقت یکبار از نظر بروز تغییرات بررسی مجدد شود یا اینکه بخش غیر طبیعی به صورت پیشگیرانه برداشته شود.

مرحله بندی سرطان سرویکس چیست؟

مرحله بندی سرطان روشی برای بررسی میزان گسترش سرطان است.

درمان درست برای شما وابسته به مرحله سرطان، سن و شرایط سلامت عمومی شما است. درمان شما همچنین به تمایل به بارداری شما در آینده بستگی دارد.

سرطان سرویکس چگونه درمان می شود؟

سرطان سرویکس به روشهای مختلفی درمان می شود:

 • جراحی- در برخی موارد با جراحی بافت بدخیم برداشته می شود که به 2 روش انجام می شود:

1.        برداشتن رحم، سرویکس و قسمت فوقانی واژن که به آن هیسترکتومی رادیکال گفته می شود.

سرطان سرویکس

2.        برداشتن قسمتی از سرویکس با حفظ رحم که این روش جراحی فقط در موارد خاصی انجام می شود.

 • رادیوتراپی- که با اشعه رادیواکتیو سلولهای سرطانی کشته می شوند.
 • شیمی درمانی- که با داروهای خاص، سلولهای بدخیم یا کشته می شوند یا رشد آن متوقف می شود.

اگر در آینده بخواهم باردار بشوم، چه باید بکنم؟

اگر شما تمایل به بارداری در آینده دارید، باید با پزشک خود قبل از درمان سرطان سرویکس مشورت کنید. زیرا بعد از برخی درمانها مثل جراحی خارج کردن رحم یا رادیوتراپی، امکان بارداری برای شما وجود ندارد.

زنان ممکن است بعد از بعضی انواع درمان امکان بارداری داشته باشند، اما نیاز به 6 تا 12 ماه گذشت زمان بعد از تکمیل درمان وجود دارد تا اعضای بدن بهبود یابند.

بعد از درمان چه باید بکنم؟

بعد از درمان شما باید به صورت دوره ای از نظر عود سرطان بررسی شوید. بررسیهای پیگیری شامل معاینه، تست پاپ و تصویر برداری با اشعه ایکس است.

اگر سرطان عود کرد، چه باید بکنم؟

در اینصورت شما ممکن است نیاز به جراحی مجدد، شیمی درمانی یا رادیوتراپی داشته باشید.

چه اقدامات دیگری برای من لازم است؟

بسیار مهم است که دستورالعمل پزشک در مورد معاینات و آزمایشات دوره ای را به دقت رعایت کنیم. همچنین در صورت بروز عوارض جانبی ناشی از درمان، باید با پزشک خود مشورت کنید.

بهتر است در مورد احساس خود در مورد بیماری و درمان با پزشک صحبت کنید. برای مثال می توانید در این مورد سوالات زیر را از پزشک خود بپرسید:

 • فواید درمان چیست؟
 • آیا این درمان در طولانی شدن عمر من موثر است؟
 • آیا درمان می تواند علائم من را برطرف کند؟
 • عوارض جانبی درمان من چیست؟
 • آیا انتخاب های دیگری برای درمان من وجود دارد؟
 • اگر درمان نشوم، چه اتفاقی می افتد؟

آیا سرطان سرویکس قابل پیشگیری است؟

در بسیاری موارد بله، غالب موارد سرطان سرویکس ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی ایجاد می شود که از طریق تماس پوستی یا جنسی منتقل می شود. در حال حاضر واکسن برای پیشگیری از این عفونت ویروسی در دسترس است. بهتر است با پزشک خود درباره لزوم دریافت این واکسن مشورت کنید. برای تاثیر بیشتر، بهتر است این واکسن قبل از شروع روابط جنسی فرد تجویز شود، اما حتی بعد از شروع روابط جنسی هم کمک کننده میباشد. همچنین درمان موارد پیش سرطانی می تواند از بروز سرطان در آینده پیشگیری کند.

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
مطالب مرتبط