posts-17

آیا تیروئید من پرکار است؟

پرکاری تیروئید

پرکاری تیروئید چیست؟

پرکاری تیروئید شرایطی است که میتواند باعث احساس لرزش بدن، اضطراب و خستگی شود. این اتفاق وقتی می افتد که ترشح غده تیروئید که در جلوی گردن قرار دارد، بیش از حد زیاد میشود.

پرکاری تیروئید

 هورمون تیروئید نحوه ذخیره و استفاده از انرﮊی در بدن را تنظیم میکند.

پرکاری تیروئید یا هیپرتیروئیدی یک اصطلاح پزشکی مربوط به فعالیت بیش از حد غده تیروئید است. این مساله برعکس کم کاری تیروئید یا هیپوتیروئید است که در آن عملکرد غده تیروئید کاهش می یابد.

علائم پرکاری تیروئید چیست؟

بعضی افراد با پرکاری تیروئید هیچ علامتی ندارند. در صورت بروز علائم، شایع ترین آنها عبارتند از:

 • اضطراب، تحریک پذیری و اختلال خواب
 • ضعف عضلانی به ویژه در ران و بازو که منجر به اخلال در بلند شدن از روی زمین یا سخت شدن بالا بردن بازو بالای سر میشود.
 • لرزش دست
 • تعریق بیش از حد و غیر قابل توجیه با دمای هوا
 • طپش قلب
 • احساس خستگی
 • کاهش وزن علی رغم مقدار اشتهای طبیعی
 • اسهال

پرکاری تیروئید ممکن است باعث بزرگ شدن غده تیروئید یا گواتر در جلوی گردن شود. اگر پرکاری تیروئید در زمینه بیماری گریوز ایجاد شود، ممکن است برخی عوارض چشمی مثل بیرون زدگی چشم ها نیز ایجاد شود.

پرکاری تیروئید

پرکاری تیروئید درمان نشده همچنین میتواند باعث اختلال در ریتم قلب، درد قفسه سینه و نارسایی قلبی شود.

در زنان، پرکاری تیروئید میتواند باعث برهم خوردن سیکل عادت ماهیانه و ناباروری شود. در مردان، پرکاری تیروئید میتواند باعث بزرگ شدن سینه ها و اختلالات جنسی شود. البته این مشکلات جنسی با درمان بیماری برطرف میشوند.

آیا آزمایشی برای تشخیص پرکاری تیروئید وجود دارد؟

بله، در صورت شک به این مشکل، با یک آزمایش خون پرکاری تیروئید تشخیص داده میشود.

پرکاری تیروئید چگونه درمان میشود؟

پرکاری تیروئید با اقدامات زیر قابل درمان است:

 • درمان دارویی- 2 دسته دارو برای درمان پرکاری تیروئید استفاده میشوند:

1.        داروهای مهار کننده غده تیروئید که ترشح هورمون تیروئید را کاهش میدهند.

2.        داروهای بتا بلاکر که در کاهش علائم پرکاری تیروئید کمک کننده هستند.

 • ید رادیواکتیو- این ماده به صورت خوراکی مصرف شده و در بدن باعث تخریب بخش عمده ای از غده تیروئید میشود. این درمان نباید در زنان باردار استفاده شود، چون میتواند باعث آسیب غده تیروئید جنین بشود. البته زنان تحت درمان با ید رادیواکتیو میتوانند در آینده بدون مشکلی خاصی باردار شوند. ید رادیواکتیو در مبتلایان به بیماری گریوز به ویژه در صورت مصرف سیگار میتواند باعث بدتر شدن عوارض چشمی بیماری بشود، بنابراین در نحوه انجام این درمان در این شرایط، ممکن است با نظر پزشک تغییراتی ایجاد شود.
 • جراحی- که در این روش، بخش بزرگی از غده تیروئید برداشته میشود. این درمان فقط در صورتی انجام میشود که سایر روشهای درمان برای بیمار ممکن نباشد یا بی تاثیر باشد.

با توجه به تخریب غده ناشی از درمان با ید رادیواکتیو یا برداشتن غده با جراحی، غالب افراد بعد از این درمانها به علت کم کاری غده نیاز به جایگزینی هورمون تیروئید به صورت خوراکی در ادامه عمر خواهند داشت.

اگر من قصد بارداری داشته باشم، چه باید بکنم؟

اگر شما تحت درمان با داروهای مهار کننده غده تیروئید هستید، قبل از تلاش برای حاملگی باید با پزشک خود صحبت کنید. پزشک ممکن است نوع دارو، مقدار و زمان مصرف داروی شما را تغییر دهد.

به دنبال درمان با ید رادیواکتیو، بارداری باید حداقل 6 ماه با تاخیر بعد از اتمام درمان شروع شود. طی این مدت با آزمایشات انجام شده، میزان عملکرد باقیمانده غده بررسی میشود تا در صورت بروز کم کاری غده، درمان جایگزینی با هورمون تیروئید به صورت خوراکی انجام شود.

در ضمن ادامه درمان، شما بابد به صورت دوره ای طی بارداری با آزمایش تیروئید از عملکرد طبیعی هورمونهای تیروئید خود اطمینان حاصل کنید. طبیعی بودن سطوح هورمونهای تیروئید در دوره بارداری برای تکامل طبیعی جسمی و مغزی جنین اهمیت بسیار دارد.

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
مطالب مرتبط