posts-17

آیا فرد مبتلا به پرکاری تیروئید میتواند باردار شود؟

پرکاری تیروئید در بارداری

 

پرکاری تیروئید چیست؟

پرکاری تیروئید یا هیپرتیروئیدی شرایطی است که باعث می شود شما دچار طپش قلب، احساس لرزش یا اضطراب بشوید. در پرکاری تیروئید،  غده ای به نام تیروئید که در جلوی گردن شما است، با افزایش ترشح هورمون باعث بروز علائم میشود. هورمون تیروئید، مصرف و ذخیره انرﮊی در بدن را تنظیم میکند.غده تیروئید

اگر من دچار پرکاری تیروئید باشم و بخواهم باردار شوم، چه اقدامی باید انجام دهم؟

 اگر شما مبتلا به بیماری پرکاری تیروئید هستید و قصد بارداری دارید، باید با پزشک خود قبل از اقدام برای بارداری مشورت کنید.

پزشک سعی در درمان بیماری پرکاری تیروئید، قبل از اقدام شما برای باردار شدن میکند. به طور کلی درمان پرکاری تیروئید در بیمارانی که حامله نیستند عبارت است از:

  • دارو
  • ید رادیواکتیو- که در شکل های قرص یا شربت، حاوی مقادیر اندکی ماده رادیو اکتیو هستند.
  • جراحی- برای برداشتن بخشی یا کل غده تیروئید

شما با مشورت با پزشک خود و با توجه به برخی فاکتورها، بهترین درمان را برای خود انتخاب خواهید کرد. بهتر است پرکاری تیروئید قبل از شروع بارداری درمان شده باشد. به این ترتیب نیاز به درمان دارویی در زمان بارداری برای شما کاهش خواهد یافت.

در زنانی که با ید رادیو اکتیو یا جراحی درمان شده اند، باید حداقل ۶ ماه از اتمام درمان برای اقدام به حاملگی صبر کنند. در این مدت زمان کافی برای بررسی عملکرد مناسب تیروئید وجود خواهد داشت. بسیاری از افرادی که با ید رادیو اکتیو یا جراحی درمان شده اند، به علت کارکرد ناکافی غده تیروئید بعد از درمان، نیاز به جایگزینی هورمونهای تیروئید خواهند داشت. کم کاری تیروئید در زمان بارداری و به ویژه در ماه های اول،  میتواند باعث نقائص جسمی و ذهنی درجنین بشود.

اگر در حین بارداری دچار پرکاری تیروئید شوم، چه اقدامی باید انجام دهم؟

اگر شما در حین بارداری دچار پرکاری تیروئید بشوید، پزشک برای بررسی علت این مساله تلاش خواهد کرد. شایع ترین علل این مساله عبارتند از:

  • بیماری گریوز بیماری گریوز
  • پرکاری تیروئید وابسته به هورمون گونادوتروپ کوریونیک انسانی یا "HCG"

در این شرایط و برای بررسی علت بیماری پزشک دستور انجام تست های خونی را میدهد.

پرکاری تیروئید چگونه می تواند بر روی بارداری تاثیر بگذارد؟

پرکاری تیروئید اگر خفیف باشد، معمولاً مشکلی برای خانم یا فرزندش ایجاد نمیکند اما پرکاری تیروئید شدید درمان نشده، می تواند باعث مشکلات زیادی بشود که عبارتند از:

  • مشکلات در مادر- مشکلات قلبی و ایجاد پراکلامپسی یا مسمومیت بارداری
  • مشکلاتی حین بارداری- مانند زایمان زودرس و سقط

پرکاری تیروئید که در هنگام بارداری ایجاد می شود، چگونه درمان می شود؟

درمان این پرکاری تیروئید وابسته به دو عامل علت و شدت بیماری است.:

  • پرکاری تیروئید وابسته به هورمون گونادوتروپ کوریونیک یا "HCG" معمولا خفیف است و نیاز به درمان خاصی ندارد. این مساله با ادامه بارداری و به تدریج برطرف میشود.
  • پرکاری تیروئید خفیف ناشی از بیماری گریوز معمولاً به درمان نیازی ندارد اما پزشک سطح هورمون های تیروئید خون شما را با آزمایشات مکرر تحت نظر خواهد گرفت.
  • پرکاری تیروئید شدید ناشی از بیماری گریوز نیاز به درمان دارد. داروهای مورد استفاده برای این بیماری تیونامید نامیده می‌شوند. پزشک ممکن است انواع مختلفی از این دسته دارویی را در زمانهای مختلف حین بارداری برای شما تجویز کند. این مساله به علت تاثیر متفاوت این داروها روی عوارض جنینی در زمانهای مختلف بارداری است.

آیا من نیازی به انجام آزمایش دارم؟

 بله، طی بارداری شما نیاز به بررسی مکرر آزمایشگاهی برای چک کردن سطح هورمون های تیروئید خود دارید. همچنین خانم های مبتلا به بیماری گریوز باید تحت بررسی از نظر ابتلا جنین به پرکاری تیروئید قرار بگیرند. اگرچه این حالت ممکن است نادر باشد اما برخی از نوزادان متولد نشده، ممکن است دچار پرکاری تیروئید شوند. این بررسی شامل آزمایش خون و سونوگرافی است. در صورت ابتلا جنین به پرکاری تیروئید، پزشک میتواند با تجویز دارو آن را درمان کند.

بعد از تولد بچه، با وجود برطرف شدن پرکاری تیروئید ایجاد شده طی بارداری، شما نیاز به بررسی دوره ای هورمونهای تیروئیدی خود دارید چون ممکن است این شرایط عود کند.

آیا من میتوانم یک زایمان طبیعی نرمال داشته باشم؟

 بله، اکثر این خانم ها می توانند یک زایمان طبیعی نرمال داشته باشد.

آیا من میتوانیم به فرزندم شیر بدهم؟

 بله، اکثر این مادران می توانند به فرزند خود شیر بدهند. اما برای اطمینان از ایمن بودن داروهای مورد استفاده، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

آیا فرزند من سالم خواهد بود؟

 احتمال سالم بودن فرزند شما بسیار زیاد است. البته در شرایط نادر ممکن است فرزند مادران مبتلا به گریوز نیز دچار بیماری پرکاری تیروئید بشوند. بنابراین برای بررسی شرایط بچه، نیاز به بررسی آزمایشگاهی وجود دارد.

 

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
مطالب مرتبط