posts-17

آیا عوارض دارویی در افراد مسن بیشتر و خطرناک تر است؟

مصرف دارو در افراد مسن

آیا مصرف برخی داروها در افراد مسن خطرناک است؟

بله، مصرف بعضی داروهای کم خطر برای افراد جوان، میتواند در افراد مسن مضر باشد. شیوع بیشتر این عوارض دارویی در افراد مسن به 2 علت زیر است:

 • مصرف تعداد بیشتر دارو در افراد مسن و خطر بیشتر تداخلات دارویی
 • نیمه عمر بیشتر دارو در بدن افراد مسن

در ویزیت بعدی پزشک خود، بهتر است تمام داروهای مورد استفاده خود را در یک بسته قرار داده و به رویت پزشک برسانید. مطمئن شوید این بسته شامل همه موارد زیر باشد:

 • تمام داروهای تجویز شده توسط پزشک
 • تمام داروهای بدون نسخه مورد استفاده شامل مکمل های ویتامینی یا برخی مسکن ها مثل استامینوفن یا بروفن
 • مصرف همه ترکیبات گیاهی

در هنگام ویزیت، موارد زیر را از پزشک خود بپرسید:

 • آیا من باید همه داروهای مربوطه را ادامه دهم؟ اغلب افراد بعضی داروهای خود را قبل از اتمام دوره درمانی به صورت سرخود قطع میکنند.
 • آیا مصرف همزمان داروهای مورد استفاده من، منجر به بروز مشکل یا تداخل دارویی میشود؟ تداخل دارویی به معنی تغییرات اثر یک دارو ناشی از مصرف یک داروی دیگر، غذا یا مکمل است.
 • به پزشک خود درباره علائم جدید ناشی از عوارض احتمالی دارو اطلاع رسانی کنید. پزشک بعد از بررسی احتمال عوارض دارویی با کاهش مقدار دارو یا تغییر آن، میتواند این عوارض را برطرف کند یا کاهش دهد.
 • اگر توانایی مالی تهیه برخی از داروهای خود را ندارید، به پزشک خود اطلاع دهید. او میتواند با تغییر دارو به داروهای ارزان تر یا معرفی شما به برخی مراکز حمایتی، در حل این مشکل به شما کمک کند.

تداخل دارویی

گاهی اوقات مصرف همزمان 2 دارویی که به تنهایی بی خطر هستند، میتواند باعث عوارضی بشوند. وقتی 2 دارو با هم تجویز میشوند، ممکن است باعث بعضی عوارض خطرناک شوند. البته این مساله ممکن است به دنبال مصرف یک دارو با برخی غذا ها یا ترکیبات گیاهی نیز ایجاد شود. در ادامه به برخی از این تداخلات دارویی اشاره میشود:

 • داروی وارفارین با جینکو بیلوبا- وارفارین یک داروی تجویز شده توسط پزشک برای پیشگیری از بروز لخته خون است و ممکن است در افراد با حملات قلبی، سکته های مغزی یا بروز لخته در عروق بدن استفاده شود. جینکوبیلوبا یک داروی گیاهی شایع مورد استفاده به علل مختلف از جمله افسردگی یا فراموشی است. مصرف همزمان این 2 دارو میتواند با تشدید اثرات وارفارین باعث افزایش خطر خونریزی شود.
 • داروهای ضد افسردگی با مخمر سنت جان- مخمر سنت جان ترکیبی گیاهی است که گاهی برای درمان برخی افسردگی های خفیف تجویز میشود. اما شروع این ترکیب در همراهی با مصرف داروهای ضد افسردگی میتواند باعث عارضه ای خطرناک و تهدید کننده حیات به نام سندرم سروتونین شود.

عوارض دارویی

افراد در همه سنین ممکن است در زمینه مصرف داروها دچار عوارض دارویی شوند، اما این مساله در افراد مسن شایع تر است. برای مثال در افراد مسن خطر گیجی و خواب آلودگی به دنبال مصرف برخی داروها بیشتر است. این مساله میتواند خطرناک باشد، چون فرد مسن را در معرض افتادن قرار میدهد.

اگر شما دچار هرگونه علائم غیر قابل توجیه احتمالا ناشی از مصرف دارو شدید، باید در اینباره با پزشک خود مشورت کنید. در صورتیکه با نظر پزشک این عارضه ناشی از یکی از داروهای شما باشد، پزشک میتواند با کاهش مقدار داروی مربوطه یا تغییر آن، مشکل را حل کند.

یک عارضه شایع در مردان مسن، اختلال در دفع ادرار است. داروهای متعددی میتوانند باعث این عارضه شوند، مثل داروهای ضد حساسیت یا داروهای خواب آور. در صورت کاهش جریان ادرار یا اختلال در دفع ادرار به دنبال شروع یک داروی جدید، با پزشک خود در این باره مشورت کنید.

چه راهکاری برای پیشگیری از این مشکلات وجود دارد؟

برای کاهش احتمال بروز عوارض دارویی، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • مطمئن شوید پزشک اصلی که در جریان سیر بیماریهای شما است، در جریان مصرف همه داروهای شما قرار دارد. این شامل همه داروهای بدون نسخه، مکمل ها یا ترکیبات گیاهی است که شما به صورت منظم استفاده میکنید. حداقل یکبار در سال پزشک خود را در جریان مصرف همه داروهای خود قرار دهید.
 • یک لیست کامل از داروهای مورد استفاده خود به همراه اطلاعاتی از نظر مقدار و نحوه مصرف، علت مصرف و پزشک تجویز کننده برای خود تهیه کنید.
 • هر وقت پزشک برای شما داروی جدیدی تجویز کرد، از او سوالات زیر را بپرسید:

1. چرا من باید این دارو را مصرف کنم؟

2. به دنبال مصرف این دارو چه عوارضی ممکن است برای من ایجاد شود؟

3. در صورت بروز مشکل من چه باید بکنم؟

4. من کی باید دارو را قطع کنم؟

5. آیا من میتوانم این دارو را با سایر داروهای خودم مصرف کنم؟

6. در صورت عدم استفاده از این دارو، چه مشکلی ایجاد میشود؟

7. وقتی داروی جدیدی برای شما تجویز میشود، باید از داروساز خود درباره لزوم اجتناب از مصرف همزمان داروها، غذاها یا ترکیبات گیاهی با این داروی جدید سوال بپرسید. میتوانید درباره هر مساله ای که به نظرتان درباره داروی جدید میرسد، از داروساز خود سوال بپرسید.

8. دارو را در جعبه مربوط به خود نگه دارید و دستورالعمل آن را به دقت بخوانید. 

دانلود مقاله

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
مطالب مرتبط