posts-17

آیا مصرف سرخود آنتی بیوتیک درست است؟

اطلاعات کلیدی درباره آنتی بیوتیک

آنتی بیوتیک چیست؟

آنتی بیوتیک ها داروهایی هستند که به بدن در مبارزه با عفونت های ناشی از باکتری ها کمک میکنند. این داروها با کشتن یا سرکوب باکتریها عمل میکنند. آنتی بیوتیک ها در شکل های مختلف دارویی مثل قرص، پماد، شربت و آمپول هستند.

آنتی بیوتیک ها در درمان عفونت های ناشی از باکتریها بسیار مفید هستند ولی افراد عمدتا بیش از حد مورد نیاز از آنها استفاده میکنند. این مساله میتواند منجر به عارضه ای خطرناک به نام مقاومت دارویی شود. به دنبال تماس طولانی با آنتی بیوتیک، ممکن است باکتری با تغییراتی در مکانسیم  دفاعی خود بتواند در برابر آنتی بیوتیک مقاومت کند. در این شرایط آنتی بیوتیک روی باکتری اثری نداشته و نمی تواند آن را ازبین ببرد. به این ترتیب درمان عفونت ها سخت تر میشود. کارشناسان معتقدند در آینده ممکن است بسیاری از عفونت های باکتریال به بیشتر آنتی بیوتیک ها مقاومت داشته باشند.

آنتی بیوتیک ها چه زمانی کمک کننده هستند؟

آنتی بیوتیک ها در مبارزه بدن در برابر عفونتهای ناشی از باکتریها موثر هستند. آنها در برابر عفونتهای ناشی از ویروس ها اثر ندارند.

بعضی از شایع ترین عفونتهای باکتریال که با آنتی بیوتیک ها درمان میشوند عبارتند از:

 • گلو درد استرپتوکوکی
 • پنومونی یا عفونت ریه، برای مطالعه بیشتر به مطلب "پنومونی در بالغین" مراجعه کنید.
 • عفونت ادرار، یرای مطالعه بیشتر به مطلب "عفونت ادراری در بالغین" مراجعه کنید.
 • عفونتهای منتقل شونده به دنبال تماس جنسی مثل گنوره و کلامیدیا

آنتی بیوتیک ها چه زمانی موثر نیستند؟

آنتی بیوتیک ها در برابر عفونتهای ناشی از ویروس ها مثل موارد زیر فایده ای ندارند:

 • سرما خوردگی
 • آنفولانزا، برای مطالعه بیشتر به مطلب "آنفولانزا" مراجعه کنید.
 • بیشتر انواع گلودرد به جز گلودرد استرپتوکوکی، برای مطالعه بیشتر به مطلب "گلو درد در بالغین" مراجعه کنید.
 • سینوزیت، به جز در مواردی که در زمینه سینوزیت های طول کشنده بیش از 10 روز، احتمال بروز عفونت ثانویه باکتریال مطرح باشد. در این موارد معمولا تب های بالا وجود دارد. برای مطالعه بیشتر به مطلب "سینوزیت در کودکان" مراجعه کنید.
 • برونشیت حاد که عفونت های راه های هوایی غالبا ناشی از ویروس است.

علی رغم بی فایده بودن آنتی بیوتیک ها روی عفونت های ویروسی، مردم غالبا باور دارند که آنتی بیوتیک ها روی همه عفونت ها موثر هستند. بسیاری از عفونتهای ویروسی بدون درمان و خود به خود بهبود می یابند ولی چون ممکن است قبل از بهبودی، شما آنتی بیوتیک استفاده کنید، به دنبال بهبودی به نظر برسد که آنتی بیوتیک برای شما موثر بوده است.   

مضرات مصرف آنتی بیوتیک بدون ضرورت چیست؟

علل زیادی برای عدم مصرف آنتی بیوتیک، مگر در موارد لازم و به دستور پزشک وجود دارد:

 • عوارض جانبی آنتی بیوتیکها- مثل تهوع، استفراغ و اسهال. همچنین برخی آنتی بیوتیک ها ممکن است باعث اختلال عملکرد کلیوی شوند. در ضمن مصرف طولانی بعضی آنتی بیوتیک ها با تغییر در فلور طبیعی جرم های بدن میتواند منجر به افزایش احتمال بعضی از عفونتهای قارچی شود.
 • حساسیت به آنتی بیوتیک ها- شما ممکن است بدون سابقه مشکل در استفاده از این داروها، دچار حساسیت ناشی از مصرف آنها شوید. این حساسیت ممکن است به صورت قرمزی پوست و خارش باشد یا به صورت عوارض تهدید کننده حیات خود را نشان دهد.
 • بروز مقاومت به آنتی بیوتیک ها- به دنبال بروز مقاومت به آنتی بیوتیک ها احتمال تاثیر دارو روی باکتری کمتر شده و برای درمان معمولا به بستری طولانی مدت در بیمارستان با تعداد بیشتری آنتی بیوتیک نیاز خواهد بود.

من کی باید آنتی بیوتیک دریافت کنم؟

شما فقط باید با دستور پزشک آنتی بیوتیک استفاده کنید. شما هرگز نباید از آنتی بیوتیک خود برای دیگران تجویز کنید و هرگز نباید آنتی بیوتیک قبلی خود را برای علائم جدید و به صورت سرخود استفاده کنید. پزشک با دقت بر حسب نوع عفونت و شرایط شما، آنتی بیوتیک درست را انتخاب میکند. همه آنتی بیو تیک ها روی همه عفونتها اثر ندارند.

به دنبال عفونت های باکتریال، ممکن است پزشک برای کشف نوع باکتری و اینکه چه آنتی بیوتیکی روی عامل عفونت تاثیر بهتری دارد، درخواست آزمایشی به نام کشت را بدهد که در آزمایشگاه و با رشد باکتری در شرایط کنترل شده انجام خواهد شد. البته بعد از شروع درمان آنتی بیوتیکی، انجام کشت ممکن نبوده و به همین دلیل بهتر است قبل از شروع درمان در صورت صلاحدید پزشک این آزمایش درخواست شود.

من چه کاری برای کاهش احتمال مقاومت آنتی بیوتیکی میتوانم انجام دهم؟

رعایت موارد زیر در کاهش احتمال مقاومت دارویی موثر است:

 • به پزشک خود برای دریافت آنتی بیوتیک وقتی ضرورتی ندارد، اصرار نکنید.
 • اگر برای شما آنتی بیوتیک تجویز شد، آن را به صورت کامل و به دقت طبق دستور پزشک مصرف کنید. هرگز بدون نظر پزشک مصرف داروی خود را قطع نکنید و یا آن را تغییر ندهید.
 • آنتی بیوتیک خود را برای دیگران تجویز نکنید.
 • از مصرف صابونهای آنتی باکتریال اجتناب کنید.

اگر پزشک برای من آنتی بیوتیکی تجویز کرد که قبلا برای من مفید نبود، چه باید بکنم؟

اگر آنتی بیوتیکی قبلا برای شما مفید نبوده، به این معنی نیست که این دارو هیچ وقت برای شما مفید نخواهد بود. شما باید سابقه مصرف این دارو و تاثیر آن را به پزشک بگویید. به یاد داشته باشید ممکن است عفونت قبلی شما با جرم متفاوتی از عفونت فعلی ایجاد شده باشد. آنتی بیوتیک درست، داروی مناسب ضد جرم عفونت زا است نه برای یک فرد با عفونت.

 اگر من نسبت به یک آنتی بیوتیک حساسیت دارم، چه باید بکنم؟

اگر شما سابقه قبلی یک واکنش شدید نسبت به آنتی بیوتیک داشته اید، باید آن را به پزشک اطلاع دهید. البته حساسیت به آنتی بیوتیک فقط با نظر پزشک برای شما مطرح خواهد شد.

بسیاری از افراد که فکر میکنند به آنتی بیوتیک ها حساسیت دارند، اشتباه میکنند. مثلا بروز تهوع یا بروز عفونتهای قارچی واﮊینال در زنان به دنبال مصرف آنتی بیوتیک به معنای حساسیت دارویی نیست. این موارد جز عوارض شایع مصرف آنتی بیوتیک ها هستند.

علائم حساسیت به آنتی بیوتیک ها اغلب خفیف به صورت بثورات قرمز پوستی و خارش است. عوارض جدی تر این حساسیت ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • کهیر که به معنای تورم و قرمزی پوست با خارش فراوان است.

آنتی بیوتیک

 • تورم لبها و زبان
 • اختلال در بلع یا نفس کشیدن

اگر حساسیت شما به آنتی بیوتیک ها شدید باشد، ممکن است بلافاصله بعد از شروع مصرف آنتی بیوتیک دچار عوارض جدی ذکر شده بشوید. علائم کم خطر معمولا طی چند روز بعد از شروع درمان ایجاد میشوند.

اگر فکر میکنید به آنتی بیوتیک حساسیت دارید، بهتر است این مساله را با پزشک خود مطرح کنید. در نهایت باید به نظر پزشک از نظر داروی تجویز شده اعتماد کنید و به طور دقیق آنتی بیوتیک خود را مصرف کنید. برای مطالعه بیشتر به مطلب "حساسیت دارویی" مراجعه کنید.

دانلود مقاله

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
مطالب مرتبط